Mimo epidemii cały czas nasza gmina pracuje.
We wtorek, 24 marca Zarząd Województwa podjął decyzję o przekazaniu naszej gminie ponad 680 tysięcy złotych na modernizację kotłowni w Szkole Podstawowej w Deszcznie. Pieniądze wykorzystane zostaną na zakup zestawu nowoczesnych kotłów gazowych, które pozwolą oprócz ciepła również na produkcję prądu na potrzeby szkoły. Wyremontowane zostaną pomieszczenia kotłowni.

Rozwiązanie przewiduje montaż dwóch kogeneratorów gazowych o mocy cieplnej ok. 58 kW i 30 kW mocy elektrycznej oraz zastosowanie jednego kotła  gazowego kondensacyjnego szczytowego o mocy 100 kW dla pokrycia całości zapotrzebowania na ciepło.
Skojarzona produkcja energii elektrycznej i ciepła pozwoli na efektywne wykorzystanie ciepła powstającego w trakcie produkcji energii elektrycznej. W rezultacie osiąga się wysoką sprawność wykorzystania paliwa.
Agregaty kogeneracyjne projektowane są w oparciu o gazowy silnik spalinowy. Silnik ten napędzać będzie generator energii elektrycznej. Ciepło pochodzące z chłodzenia silnika oraz z gazów spalinowych, użyte będzie do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Energia elektryczna produkowana przez zespół agregatów kogeneracyjnych używana będzie na własne potrzeby Szkoły Podstawowej. W szczególnych przypadkach agregat może być użyty jako awaryjne źródło zasilania w przypadku awarii sieci.
Zastosowany układ będzie stanowił całkowicie elastyczne źródło energii. W porównaniu do innych odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce lub wiatr, agregaty kogeneracyjne posiadają jedną znaczącą przewagę tj. można zaplanować produkcję energii niezależnie od warunków pogodowych. Dlatego też właśnie układ kogeneracyjny jest dogodną alternatywą dla innych odnawialnych źródeł energii.

Projekt powstanie w formule „zaprojektuj i wybuduj”.  Wybrany w przetargu Wykonawca zobowiązany będzie do przygotowania kompletnej dokumentacji technicznej uzyskania koniecznych zgód  oraz wykonania prac budowlanych, które powinny zakończyć się przed sezonem grzewczym.
Nowa kotłownia zastąpi dotychczasowe ponad dwudziestoletnie kotły gazowe zapewniające ciepło w największej gminnej szkole. Warto dodać, że nasz projekt uzyskał najwyższe możliwe wsparcie, 85% przewidzianych kosztów jako jeden z zaledwie trzech dofinansowanych w ramach tego konkursu w województwie.

To kolejny projekt, w ramach którego gmina inwestuje w efektywne wykorzystanie energii. W ostatnich latach praktycznie zlikwidowaliśmy kotłownie węglowe zastępując je pompami ciepła, kotłami gazowymi lub ogrzewaniem elektrycznym. Jeszcze w tym roku w modernizowanym budynku stacji kolejowej w Deszcznie zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna, a w szkołach w Deszcznie i Ulimiu działają instalacje solarne podgrzewania ciepłej wody. Przedszkole w Maszewie, ŚDS w Brzozowcu i przychodnia zdrowia w Krasowcu wykorzystują pompy ciepła. W szkole w Deszcznie dzięki dofinansowaniu programu „Posiłek w szkole i domu” w 2019 r., wysłużony piec kaflowy w miejscowej kuchni zastąpiły nowoczesne kuchnie gazowe.

Projekt „Wysokosprawna kotłownia kogeneracyjna w Szkole Podstawowej w Deszcznie” jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, działanie 3.4 „Kogeneracja” Regionalnego Programu Operacyjnego „Lubuskie 2020”.

Polecane strony