Będzie nowa inwestycja w szkole w Deszcznie
Ruszamy z kolejną zieloną inwestycją.
W czwartek, 28 maja wójt Paweł Tymszan podpisał umowę o dofinansowanie przebudowy kotłowni Szkoły Podstawowej w Deszcznie. Do gminy trafi blisko 700.000 unijnej dotacji.
Kotły gazowe, które ogrzewają największą gminną szkołę mają już ponad 20 lat i w najbliższych latach musiałby być wymienione na nowe. Dzięki dofinansowaniu z programu Lubuskie 2020, nie będzie to jednak zwykła wymiana lecz inwestycja w kogenerację – możliwość produkcji w kotłowni zarówno ciepła jak i energii elektrycznej na potrzeby szkoły.
To pierwsze takie rozwiązanie w gminie i jedno z pionierskich w województwie.
Dzięki jego realizacji poprawi się efektywność wykorzystania gazu, przebudowana kotłownia będzie zapewniała również zaopatrzenie w ciepłą w wodę.
Projekt realizowany będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”, wybrany wykonawca przygotuje dokumentację techniczną, harmonogram realizacji prac i wykona montaż urządzeń.
W ramach inwestycji przewiduje się redukcję emisji CO2 aż o blisko 87 ton rocznie to jest połowę dotychczasowej szacowanej emisji budynku szkoły.
Dzięki realizacji projektu spadną koszty energii elektrycznej oraz ogrzewania szkoły.
W czerwcu planowana jest ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót.
Warto dodać, że nasz projekt jest jednym z zaledwie trzech w województwie, które uzyskały dofinansowanie w konkursie Urzędu Marszałkowskiego, dwa pozostałe realizowane będą w szpitalu w Gorzowie oraz spółce komunalnej w Świebodzinie.
Gmina coraz bardziej zielona
Nowoczesna kotłownia to kolejna z „zielonych” inwestycji w gminnych budynkach. W ostatnich latach dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie praktycznie wyeliminowano węgiel w bieżącym funkcjonowaniu budynków gminnych. Szkoły, przedszkole, urząd, świetlice zasilane są gazem lub prądem elektrycznym. Termomodernizacje pozwoliły zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o 60-80% a zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery ocenia się już w setkach ton.
W przebudowywanej sali wiejskiej w Osiedlu Poznańskim powstanie centrala wentylacyjna, a niebawem na dachu Stacji Kultury w Deszcznie pojawi się pierwsza gminna instalacja fotowoltaiczna zapewniająca prąd ze słońca na potrzeby budynku.
Warto dodać, że działania gminy wspierają mieszkańcy. Coraz liczniejsze inwestycje w nowe ekologiczne kotłownie, ocieplenia budynków oraz instalacje słoneczne wspiera program „Czyste Powietrze” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym.
Zainteresowani mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich projekt w w ramach programu „Czyste Powietrze” i „Mój prąd”.
Szczegółowe informacje dotyczące wnioskowania dostępne są na stronach programów.