centum kultury cegielnia- umowa podpisanaMamy to! W noworocznym prezencie trafia do naszej gminy 1 650 000 zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego „Lubuskie 2020”.
W środę 30 grudnia wójt Paweł Tymszan podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim dla projektu „Centrum Kultury „Cegielnia” w Brzozowcu”.

„O ten projekt staraliśmy się od lat, kształtu zaczął nabierać jednak w 2018. O modernizację świetlicy zabiegał jeszcze śp. Władysław Chmielewski z ówczesną Radą Sołecką. Projekt pozostał wśród priorytetów miejscowości również teraz, gdy Brzozowiec reprezentują radna Joanna Szumska i sołtys Ewelina Jurkiewicz z Radą Sołecką. Po rozmowach z mieszkańcami wiem, że ta inwestycja w Brzozowcu jest szczególnie oczekiwana i że będziemy mogli ją w końcu zrobić. Cieszę się, że pomysł na tę inwestycję jednogłośnie poparła Rada Gminy i z satysfakcją wszyscy możemy zakończyć ten trudny i wymagający rok” – mówił wójt podczas podpisania umowy. 

W 2019 r., projekt zyskał miano Centrum Kultury „Cegielnia” w Brzozowcu, jako nawiązanie do historycznej tradycji produkcji ceramicznej w tej miejscowości. Projekt został wpisany do Programu Rewitalizacji Gminy Deszczno i zyskał aprobatę Samorządu Województwa Lubuskiego.
Dziś z dumą możemy powiedzieć, że ostatnia duża sala wiejska w naszej gminie zyska zupełnie nowy blask. Budynek doczeka się generalnego remontu, termomodernizacji, wymiany dachu, na którym pojawią się panele fotowoltaiczne, obecne ogrzewanie kominkowe zastąpi powietrzna pompa ciepła.
Wnętrze sali również całkowicie się odmieni. W miejscu gdzie dziś jest scena pojawi się klatka schodowa z antresolą, na której znajdzie się mała sala szkoleniowa. Salę główną zdobić będą natomiast zdjęcia historycznego i obecnego Brzozowca na specjalnej ścianie z cegły. To właśnie do ceramiki budowlanej będzie nawiązywała cała koncepcja 100-letniego budynku, ponieważ z produkcji cegieł Brzozowiec znany był przez stulecia.
Odnowiony budynek zyska też nowe wyposażenie do organizacji spotkań i np. pokazów filmowych. Całość uzupełni zagospodarowany ogród wewnętrzny z wiatą wypoczynkową i zabawkami dla dzieci.
Warto dodać, że w projektowaniu nowej funkcji centrum animacji i kultury aktywnie brali udział mieszkańcy, konsultując projekt w kwietniu 2019 r., oraz na zebraniu wiejskim jesienią 2020.
Ideę projektu w specjalnych stanowiskach poparli również mieszkańcy Niwicy i Białobłocia tj. miejscowości obszaru rewitalizacji, co bardzo pomogło w staraniach o dofinansowanie tego projektu.

W Biuletynie Informacji Publicznej już jest ogłoszony przetarg na przebudowę świetlicy, zainteresowani Wykonawcy mogą składać oferty do 18 stycznia 2021 r. do godziny 10.50 w Urzędzie Gminy w Deszcznie. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:

https://bip.deszczno.pl/zamowienia/pokaz/208.dhtml

Planowane zakończenie robót związanych z tą inwestycją to koniec maja 2022 r. 

Nie tylko rewitalizacja

Projekt w Brzozowcu jest ostatnim dużym zadaniem realizowanym w naszej gminie z udziałem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Gorzowa Wielkopolskiego tj. specjalnej puli środków unijnych dostępnych dla Gorzowa, Deszczna, Bogdańca, Santoka i Kłodawy na lata 2014-2020.
Od 2016 r., dzięki unijnym dofinansowaniom z tego źródła wykonaliśmy generalne przebudowy szkół w Ciecierzycach i Ulimiu, zagospodarowanie terenu przy szkole w Deszcznie, utworzenie „Stacji Kultury w Deszcznie”. W naszych szkołach przez dwa lata odbywały się bezpłatne zajęcia dodatkowe, a w Maszewie sfinansowano utworzenie nowej grupy przedszkolnej. Nasze gminy wspólnie promowały się na targach gospodarczych w kraju i za granicą.
Dzięki współpracy samorządów, niejako „obok” tej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powstał też projekt remontu zabytków, z który na naszym terenie realizuje teraz Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska odnawiając tylko w naszej gminie 5 kościołów za ponad 2 miliony złotych. To rekordowe wsparcie dla dziedzictwa historycznego na naszym terenie, samodzielne starania o takie środki przez każdą z naszych gmin nie byłoby możliwe.
Dzięki współpracy samorządów od 2016 do naszej gminy trafiły projekty o wartości kilkunastu milionów złotych. Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem wspólnych działań na nową unijną perspektywę 2021-2027. 

pasek rpo

Projekt „Centrum Kultury „Cegielnia” w Brzozowcu” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Lubuskie 2020”, oś IX Infrastruktura społeczna, działanie 9.2 Rozwój obszarów zmarginalizowanych, 9.2.2 Rozwój obszarów zmarginalizowanych – ZIT Gorzów Wielkopolski.

Tekst i foto: Mariusz Florczak
Wizualizacja: arch. Joanna Styka-Lebioda

Polecane strony