ulim prace archeologiczneOd połowy marca na placu budowy w Ulimiu trwają prace archeologiczne wykonywane przez firmę SG Kwadrat z Witnicy. O tym co ustalono podczas prowadzonych prac opowiedziała archeolog Sylwia Groblica z SG Kwadrat z Witnicy.

Zgodnie z decyzją Lubuskiego Konserwatora Zabytków i przyjętym programem na placu budowy w Ulimiu prowadzone są badania archeologiczne.
Badaniem objęte jest miejsce, na którym wybudowane zostanie przedszkole oraz przez które będą przechodzić przyłącza do budynku.

Sprzętem ciężkim usunięto warstwę humusu o głębokości od 10 do 40 cm. Po usunięciu nadkładu ziemi ornej za pomocą zdjęć wykonanych z dronu zarejestrowaliśmy liczne jednostki stratygraficzne (obiekty archeologiczne), czyli ślady po paleniskach, jamach zasobowych - spichlerzach, miejscach wytopu rudy żelaza, dołkach posłupowych, które stanowiły konstrukcje chat.
Wstępnie możemy wyróżnić 3 fazy zasiedlenia tego obszaru: epoka żelaza - grupa górzycka kultury łużyckiej, kultura wielbarska (okres wpływów rzymskich), byli tu również nasi Słowianie - mówi Sylwia Groblica z SG Kwadrat z Witnicy.

Na miejscu znalezione zostały liczne fragmenty ceramiki pradziejowej.

Ulim wykopaliska           Ulim wykopaliska

Naprawdę mieszkamy w gminie pełnej skarbów. Na naszym terenie znajduje się m.in. siedziba grodu Santockiego na Zakolu Santockim i grodzisko kasztelańskie na terenie Glinika. W Ulimiu i Łagodzinie była bardzo duża osada, gdzie mieszkali nasi przodkowie od VIII w p.n.e. do około XIV, XV w n.e.
Bardzo mi zależało na tym, aby teren pod przedszkolem był zbadany archeologicznie. Pani archeolog Sylwia Groblica już od miesiąca prowadzi badania na terenie naszej inwestycji. Odkryto m.in. spichlerz i pozostałości domu z ok X w. n.e. Wierzymy, że mimo prowadzonych badań inwestycja wykonana będzie w terminie, gdyż nasze dzieci czekają na nowe przedszkole
- mówi Paweł Tymszan Wójt Gminy Deszczno.

Przypominamy, że Gmina Deszczno zasłynęła już z glinianej figurki antropomorficznej, która znana jest, jako "bożek z Deszczna" znalezionej na cmentarzysku kultury łużyckiej z około 700 - 550 r. p.n.e. Figurkę odkrył pastor Hubus (23.09.1901 roku).
Szczęśliwie zachowała się forma odlewnicza "bożka z Deszczna", dzięki czemu sporządzono szereg kopii. W kwietniu 1991 roku dzięki staraniom dyr. Zdzisława Linkowskiego, replikę słynnej figurki zyskało gorzowskie muzeum.

W 2009 roku wydana została książka „Znaleziska monet z Deszczna. Historyczne i geograficzne aspekty numizmatyki partykularnej”, której obok Tadeusza Szczurka i Grzegorza Bejcara jednym z autorów jest mieszkaniec naszej gminy Jakub Łybek.

W całej gminie Deszczno znajduje się ok 445 stanowisk archeologicznych (AZP).
Kto wie, z jakich skarbów jeszcze zasłyniemy i czego ciekawego dowiemy się o naszej małej ojczyźnie?

Polecane strony